GIF wstrzymuje sprzedaż popularnych tabletek do ssania. Stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia
Komunikat Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotyczy tabletek do ssania o nazwie „Strepsils z miodem i cytryną”. To tabletki wykorzystywane w objawowym leczeniu dolegliwości występujących w przebiegu przeziębienia i grypy. Preparat wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Łagodzi ból i stan zapalny gardła. Może być stosowany przez osoby dorosłe, młodzież, a także dzieci (powyżej 6 roku życia). Lek jest wydawany bez recepty.
Tabletki na ból gardła Strepsils wstrzymane w obrocie
Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż tabletek na ból gardła. Jego decyzja znajduje zastosowanie na terenie całego kraju. Postanowieniu nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Chodzi o konkretną serię preparatu. Oto szczegółowe informacje:
Strepsils z miodem i cytryną (Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus + Amylmetacresolum) 1,2 mg + 0,6 mg
- postać: pastylki twarde,
- opakowanie: 12 sztuk,
- GTIN 05909990192434,
- seria numer: RT019,
- termin ważności: 30.11.2026 r.,
- podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A. z siedzibą w Nowym Dworze Mazowieckim.
Warto podkreślić, że do tej pory wskazany preparat można było kupić nie tylko w aptekach, ale również w sklepach spożywczych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.
Dlaczego tabletki do ssania Strepsils nie są dostępne w sprzedaży?
Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego ma związek ze zgłoszeniem nadesłanym przez jednego z pacjentów, który zakupił wskazane tabletki do ssania. GIF wszczął postępowanie wyjaśniające. Stwierdził, że preparat nie spełnia przewidzianych dla niego wymogów jakościowych. Wykryto w nim obecność niezidentyfikowanych zanieczyszczeń.
Produkt leczniczy Strepsils z miodem i cytryną, 1,2 mg + 0,6 mg, pastylki twarde jest ogólnodostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Zanieczyszczenie produktu leczniczego substancją o nie znanym pochodzeniu i charakterze stwarza realne ryzyko wystąpienia, niedających się przewidzieć konsekwencji medycznych – czytamy w uzasadnieniu decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Postanowienie GIF ma charakter zabezpieczający i służy ochronie zdrowia oraz życia pacjentów. W przedmiotowej sprawie prowadzone jest dalsze postępowanie wyjaśniające.